Головна Відстоювання власних прав у спілкуванні з міліцією
Відстоювання власних прав у спілкуванні з міліцією


У відповідності до законодавства України здійснення заходів щодо захисту та відновлення порушених прав пересічних громадян покладено на правоохоронні органи. На жаль сувора реальність така, що пересічним громадянам доволі часто доводиться захищатися від них же самих.

Найчастіше порушення законодавства, що регламентує діяльність тих чи інших органів, зустрічається серед працівників міліції.
Згідно п. 1 ст. 10 Закону України «Про міліцію» одним з обов'язків співробітників міліції є забезпечення безпеки громадян і громадського порядку. Основним засобом виконання вказаного обов'язку є патрульно-постова служба міліції, діяльність співробітників якої визначається нормами Статуту ППС.
Якщо ж Ви потрапили в неприємну ситуацію з працівниками ППС, перш за все тут слід чітко розуміти, з ким ви маєте справу. В більшості випадків це є молодики, які відразу після служби в Збройних силах України пройшовши курс підготовки в декілька місяців гордо стають в ряди тих, кому випала честь охороняти громадський спокій та порядок. Як показує практика, знаннями законодавства щодо своїх та чужих прав-обов’язків дані особи володіють поверхнево, тому варто завчасно ознайомитись з найголовнішими моментами законодавства щодо діяльності правоохоронних органів або хоча б мати при собі копії певних положень. Насамперед варто звернути увагу на ЗУ «Про міліцію», Статут патрульно-постової служби, норми Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо громадського порядку, Кримінального процесуального кодексу України щодо затримання, проведення огляду, освідчення, обшуку і т.п.

Причини, через які Вас можуть зупинити працівники міліції.
Співробітник міліції може зупинити фізичну особу за наявності підозр у скоєнні ним злочину, для перевірки документів, підозрюваних у занятті бродяжництвом; осіб, які мають ознаки психічного розладу, знаходяться в громадських місцях в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння і їх зовнішній вигляд та поведінка ображає людську гідність.
Доволі часто підставою зупинки ні в чому не винних громадян слугує перевірка документів. В цьому випадку завжди варто пам’ятати п.2 ст. 11 ЗУ «Про міліцію», за яким співробітник міліції має право перевіряти документи, що засвідчують особу, у громадян, якщо є достатні підстави підозрювати їх в здійсненні правопорушення.
Перш за все патруль зобов’язаний представитись, на вимогу особи показати службове посвідчення та пояснити причину зупинки. Під змістом слова «представитись» варто розуміти назвати прізвище та звання, а не як часто це доводиться чути «підрозділ БЕРКУТ!». Фізична особа має право записати дані про особу правоохоронця чим і варто скористатися. Якщо міліціонер поводиться агресивно або зверхньо, варто наголосити, що в разі порушення Ваших прав та законодавства Ви будете вимушені звертатися до прокуратури. 
За ст. 141 Статуту патрульно-постової служби патрульний (постовий) повинен звертатися до громадян з повагою на "Ви", свої вимоги і зауваження викладати в переконливій формі. При зверненні до громадянина він повинен привітатися з ним, після чого приклавши руку до головного убору, назвати йому своє прізвище, звання та пред'явити на його вимогу службове посвідчення і повідомити мету звернення. Якщо до патрульного (постового) звертаються громадяни, він також зобов'язаний прикладати руку до головного убору, уважно вислухати і вжити заходів за їхніми заявами, а в необхідних випадках пояснити, куди слід звертатись для вирішення поставленого питання.

За ст. 143-144 Статуту ППС в поводженні з громадянами недопустимі:
а) зверхній тон, грубість, зарозумілість;
б) іронічне або неввічливе викладення зауважень;
в) вирази або репліки, які ображають людську гідність;
г) погрози, повчання і несправедливі докори;
д) пред'явлення незаслужених звинувачень;
е) погрозливі чи ображаючі жести або знаки.
У розмові з громадянами працівники міліції повинні виявляти спокій, витримку і розсудливість. Вони не повинні відповідати грубістю на грубість і у своїх діях керуватися особистими неприязними почуттями.
Коли порушник на зроблені йому зауваження реагує збуджено, необхідно дати йому час заспокоїтись і попросити пояснення з приводу його невірних дій. Роз'яснити неправомірність його поведінки з посиланням на відповідні закони, постанови та інші нормативні акти. Тільки після цього може бути прийнято рішення про складання протоколу, накладення штрафу на місці, доставляння порушника у міліцію або можливість обмежитись зауваженням. Зауваження правопорушникам, які мають при собі дітей, по можливості, робиться так, щоб діти цього не чули.
Також варто знати, що працівник міліції не має права застосовувати до особи спеціальні засоби (такі як гумові кийки, слізогінний газ та і.н.) без попередження про їх застосування. Закон дозволяє це робити лише у випадках крайньої необхідності, коли ситуація загрожує життю чи здоров’ю міліціонера.

Під час зупинки працівник міліції має право вимагати у вас документ, що посвідчує особу, тому паспорт, посвідчення водія або ж службове посвідчення завжди варто мати при собі. Повний перелік документів, що посвідчують особу, зазначені в Законі України «Про документи, що засвідчують особу і підтверджують громадянство України». Якщо раптом сталось, що документ Ви забули або ж не маєте при собі, відразу варто повідомити міліціонеру номер телефону близьких родичів та друзів, які б могли підтвердити Вашу особу. Це може допомогти швидше вирішити проблему і вбереже Вас від відвідування найближчого відділу міліції для з’ясування особи затриманого.

Та якби не складались обставини, при розмові з представником ППС варто поводитись стримано та ввічливо, так як будь-які прояви агресії при відстоюванні своїх прав різко збільшать Ваші шанси опинитись не вдома з дітьми та дружиною, а на опорному пункті міліції, де за участі невідомих раніше свідків та в присутності понятих Вам охоче нададуть повний перелік «послуг», передбачених вищезгаданими нормативно-правовими актами. При розмові також варто пам’ятати, що в присутності інших осіб правоохоронці поводяться більш стримано і тому ні в якому разі не варто допускати ситуації, коли Ви лишитесь з ними на самоті або ж у вузькому колі колег.

Якщо представник ППС все ж таки пропонує Вам пройти до відділу міліції, особливу увагу слід звернути на підстави такої вимоги.

Підстави, через які працівник ППС має право доставляти особу в міліцію.
За ст. 134 Статуту ППС наряди мають право доставляти в міліцію громадян, які вчинили адміністративні правопорушення з метою припинення порушень, якщо всі інші заходи впливу вичерпані, а також для встановлення особи порушника і складання протоколу про правопорушення, затримувати осіб, які перебували в інших громадських місцях у стані сп'яніння, якщо їх вигляд ображав людську гідність, або якщо вони втратили здатність самостійно пересуватися чи могли завдати шкоди оточуючим або собі, - до передачі їх в спеціальні медичні заклади або для доставки до місця проживання, а при відсутності таких - до їх витвереження.

Стаття 136 Статуту ППС визначає перелік підстав, за яких наряди мають право доставляти в міліцію осіб, підозрюваних у вчиненні злочину:
а) коли цю особу застали при вчиненні злочину або безпосередньо після його вчинення;
б) коли очевидці, в тому числі і потерпілі, прямо вкажуть на особу, як на таку, що вчинила злочин;
в) коли на підозрюваному або на його одязі, при ньому або в його житлі знайдені явні сліди злочину. За наявності інших даних, які дають підставу підозрювати особу у вчиненні злочину, вона може бути доставлена в міліцію тільки в тому випадку, якщо намагалася втекти або коли не має постійного місця проживання, або коли не встановлена особа підозрюваного.

Якщо, на Вашу думку, затримання є необґрунтованим та незаконним, перш за все спробуйте повідомити про це ваших близьких та родичів, вказавши при цьому місце вашого затримання, підстави, прізвища та звання осіб, що проводили затримання, назву дільниці. Також Ви можете скористатись правом на оскарження дій працівників міліції до прокуратури шляхом написання скарги на дії правоохоронних органів (обов’язково з вказівкою службових осіб, що проводили затримання, підстав його визнання незаконним та коротке висвітлення обставин справи). Дана скарга повинна складатися в двох екземплярах, один з яких варто зареєструвати. Працівники міліції зобов’язані в найкоротші строки передати дану скаргу до прокуратури. Також ні в якому разі не варто погоджуватись на «медвежі послуги» з боку правоохоронців на кшталт «Ви підпишіть протокол, а ми подавати його не станемо. Нам просто для звітності…».
Якщо ж під час затримання Ви вирішили скористатися послугами адвоката, знайте, що до його приїзду ніхто не має права проводити допит або відібрання у Вас пояснень. В даній ситуації саме кваліфікована допомога фахівця в галузі права вбереже Вас від незапланованих витрат часу, грошей, здоров’я та неприємних наслідків спілкування з працівниками правоохоронних органів.